Jaka ma być grubość maty do jogi?

Wybór mat do jogi jest na rynku całkiem spory. Poszczególne modele różnią się między sobą materiałem wykonania czy grubością. Okazuje się, że podczas podejmowania decyzji warto wziąć pod uwagę m.in. stopień swojego zaawansowania. Joga powinna bowiem nie tylko dawać satysfakcję, ale być bezpieczna. 

Dlaczego odpowiednia mata do jogi jest tak istotna?

Oczywiście w szkole jogi czy klubie fitness korzystać można z ogólnodostępnych mat do jogi. Jednak już praktykując asany w domu, trzeba mieć do dyspozycji swoją własną matę. Ćwiczenia na dywanie czy karimacie są raczej kiepskim pomysłem. 

Tylko dobrze dobrana mata do jogi pozwala w pełni skupiać się na przyjmowanych pozycjach. Zapewnia także właściwą amortyzację i stabilizację, co w trudnych asanach ma ogromne znaczenie. Sprawia, że ryzyko ewentualnego upadku maleje. Mata izoluje poza tym ciało od podłoża, zwiększając komfort ćwiczeń. 

Jaka powinna być grubość maty do jogi?

Wiele osób zastanawia się, jaka ma być grubość maty do jogi. Okazuje się, że trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę wiele różnych elementów. Mowa tutaj o wadze użytkownika, jego problemach ze stawami, stopniu zaawansowania itd. 

Dla osób z wrażliwymi stawami, mało gibkich, ale jednocześnie o niewielkiej wadze przeznaczone są maty grube (co najmniej 6 mm). Z drugiej strony im mata jest grubsza, tym więcej waży i więcej miejsca zajmuje. Przy okazji zmniejsza czucie podłoża i stabilność przy niektórych pozycjach. 

Są również cienkie maty do jogi (1-5 mm), które zapewniają doskonałą mobilność i nie sprawiają problemów w zakresie przechowywania. Sprawiają, że można w pełni poczuć podłoże. Sprawdzają się doskonale w przypadku dynamicznych ruchów i pozycji stojących. Ich wadą jest jednak dość niska amortyzacja ewentualnych upadków.

Z czego powinna być wykonana mata do jogi?

Wiadomo już, jaka jest optymalna grubość maty do jogi. To jednak nie jest jedyny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy jej zakupie. Sporo zależy także od tego, z czego mata jest wykonana.

Możliwości jest tutaj całkiem sporo. Maty z PVC są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Nie sprawiają problemów w zakresie utrzymania w czystości. Maty poliuretanowe zapewniają odpowiednią przyczepność, ale są podatne na zarysowania i zabrudzenia. Maty z pianki termoelastycznej są lekkie i zapewniają doskonałą amortyzację.

Doskonale pod względem antypoślizgowości wypadają maty kauczukowe. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Warto w tym przypadku sięgnąć po specjalne preparaty czyszczące. Ostatnią propozycją są maty z mikrofibry. Cechuje je antypoślizgowość. Sprawdzają się dobrze podczas dynamicznej jogi. Można je użytkować w wysokich temperaturach. Mikrofibra zapewnia wysoką wchłanialność potu i wilgoci. Materiał ten jest dodatkowo wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości. Maty kauczukowe i z mikrofibry utrzymane są w dość zróżnicowanej kolorystyce. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl