Palo Santo i jego niezwykłe właściwości

Palo Santo to tzw. Święte Drzewo wykorzystywane już przez starożytnych Inków. Stosowane było podczas różnego rodzaju rytuałów i do celów leczniczych. Dzisiaj znajduje zastosowanie przede wszystkim jako kadzidło. Coraz więcej mówi się jednak o wyjątkowych właściwościach Palo Santo. Co warto na ten temat wiedzieć?

Palo Santo - właściwości i działanie

Palo Santo to jedno z najbardziej intensywnie pachnących drzew na świecie. W jego gałęziach znajdują się bowiem olejki eteryczne o wyjątkowych właściwościach. Działają one bakteriobójczo i przeciwdrobnoustrojowo. Potwierdziły to zresztą liczne badania naukowe. Palo Santo przychodzi z pomocą w walce z wieloma bakteriami. 

Na tym oczywiście nie koniec. Święte Drzewo może przyspieszać zwalczanie infekcji i przeziębień. Regularne inhalacje wykorzystuje się podczas leczenia objawów astmy, kaszlu, bólu głowy czy stanów zapalnych różnego rodzaju. Zapach Palo Santo wykazuje działanie uspokajające i pozwala zregenerować siły. Dlatego kadzidło to wykorzystuje się podczas medytacji i aromaterapii. Jego woń pomaga zmniejszać poziom stresu i uspokaja. 

Czasem spotkać się można z sytuacją, gdy Palo Santo jest palone w celu oczyszczenia pomieszczenia z tzw. złej energii. Niekiedy jego stosowane do odstraszania insektów. Może stanowić naturalny odświeżacz powietrza. 

Wyjątkowe właściwości ma olejek z Palo Santo. Może wspierać zwalczanie uporczywych bóli brzucha i stawów. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy wykazuje skuteczność w walce z wolnymi rodnikami. 

Jak pozyskuje się Palo Santo?

Niestety trzeba uważać na podróbki, które z prawdziwym Palo Santo mają niewiele wspólnego. W zasadzie Święte Drzewo powinno mieć odpowiedni certyfikat potwierdzający jego etyczne pochodzenie. Firmy, które sprzedają Palo Santo w sposób legalny, podkreślają to oczywiście w swoich ofertach. 

Nie bez znaczenia jest kraj pochodzenia. Palo Santo pochodzi z Ekwadoru lub Peru. Pozyskiwane jest z powalonych naturalnie drzew, bo ich ścinanie jest obecnie zabronione. Warto szukać na opakowaniu oryginalnej nazwy gatunku drzewa - Bursera graveolens. Palo Santo zakupić można przede wszystkim przez internet np. w naszym e-sklepie. 

Jak palić Palo Santo, aby w pełni wykorzystać jego właściwości?

Indianie drewniane szczapki wykorzystywali jako kadzidła. Umieszczali żarzący się kawałek drewna w naczyniu odpornym na działanie wysokiej temperatury. Dym wypełniał całe pomieszczenie aromatem, który sprzyjał medytacji i relaksowi. Co ciekawe, okazuje się, że zapach Palo Santo przy okazji odstrasza np. komary. Warto to wykorzystać latem. 

Jednak nie tylko spalanie uwalnia wyjątkowy aromat Świętego Drzewa. Nawet niewielki jego kawałek wykorzystać można jako naturalny odświeżacz powietrza. Wystarczy umieścić go w samochodzie czy łazience. Z Palo Santo czasem wykonuje się naczynia do yerba mate - matero. Olejek eteryczny z Palo Santo wchodzi w skład wielu kosmetyków. Natomiast z miazgi drzewa powstają specyfiki wykorzystywane w medycynie naturalnej. 

Dlaczego warto stosować Palo Santo?

Palo Santo ma sporo cennych właściwości i to niezależnie od swojej formy. Może mieć postać drewnianych kadzidełek, proszku czy olejku eterycznego. 

Święte Drzewo przede wszystkim jest źródłem przeciwutleniaczy. Redukuje stres, łagodzi bóle żołądka, zmniejsza zapalenie stawów itd. Może wspierać układ odpornościowy. Wchodzący w skład Palo Santo limonen wykazuje działanie przeciwzapalne i oczyszczające. 

Przypuszcza się, że olejek pozyskiwany z tego drzewa ma właściwości koncentrujące. Może wspomagać walkę ze stresem i redukować napięcie. Pomaga się zrelaksować i ułatwia zasypianie. Palo Santo sprawdza się często w przypadku migrenowych bólów głowy. Olejek można np. wetrzeć w kark, aby zmniejszyć napięcie śródczaszkowe.

Palo Santo wiele osób wykorzystuje w czasie medytacji. Rzeczywiście poprawia ono świadomość i oczyszcza umysł. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością. Są osoby dla, których intensywny zapach Palo Santo bywa nieco drażniący. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl